Ako vytvoriť popis práce PR manažéra

Čítanie: 22 min

Popis práce PR manažéra. Manažér pre vzťahy s verejnosťou zohráva dôležitú úlohu pri rozprávaní príbehu vašej spoločnosti. Okrem toho, že pomáha generálnemu riaditeľovi komunikovať interne so zamestnancami spoločnosti, PR manažér bude často zodpovedný za celú PR stratégiu a všetky PR aktivity firmy a bude hlavným kontaktným bodom pre dlhý zoznam odborníkov na médiá. Bude úzko spolupracovať s novinármi, aby sprostredkoval publiku kľúčové posolstvá vašej spoločnosti, čo je dôležitá úloha, ktorú nemožno brať na ľahkú váhu.

Okrem vytvárania a udržiavania týchto vzťahov prevezme váš budúci PR manažér neoddeliteľnú zodpovednosť za tvorbu príbehov vašej spoločnosti. Na to bude musieť hlboko porozumieť produktom alebo službám vašej spoločnosti, jej histórii, vytvárať PR kampane, iniciatívy a atribúty a využiť svoj prirodzený rozprávačský talent na vytvorenie okolitého príbehu, ktorý osloví verejnosť. Potom budú musieť tento príbeh rozdeliť do jedného z mnohých typov tlačových správ a iných typov príspevkov, odoslať ho a držať si palce, aby mal dobrý dosah a angažovanosť.

Content Marketing Platform

  • 100,000+ media publications;
  • get backlinks to your product;
  • scale work with content distribution.

Samozrejme, PR manažér nemôže vykonávať všetky úlohy (hoci máme tendenciu si myslieť, že môže). Majte na pamäti, že môžu potrebovať podporu riaditeľa PR, PR pracovníka na voľnej nohe alebo oboch! Takže najímanie veľkých talentov sa začína predstavením skvelého opisu práce. Kľúčom k úspechu je účinný a pútavý opis práce. S trochou úsilia môžete vytvoriť práve skvelý opis práce, aby ste dostali k dispozícii dlhý zoznam veľmi talentovaných kandidátov – a zabezpečiť, aby ste neodradili profesionálov ešte predtým, ako sa prihlásia.

Nasledujúci popis práce môže byť užitočným východiskovým bodom, keď príde čas nájsť tohto dôležitého nového zamestnanca. V skutočnosti vás vyzývam, aby ste použili nasledujúcu šablónu a prispôsobili ju potrebám a požiadavkám vašej spoločnosti. Tu je návod, ako to urobiť.

Štruktúra opisu práce PR manažéra

Pokúste sa údaje usporiadať stručne. Štruktúra opisu práce sa môže v jednotlivých organizáciách líšiť. Všetky popisy pracovných miest v rámci jednej spoločnosti by však mali byť štandardizované, aby mali rovnakú štruktúru a všeobecný vzhľad.

Mali by obsahovať tieto témy:

  • Názov pracovného miesta – názov pozície.
  • Referencia na-názov pozície, na ktorú sa vzťahuje tento opis pracovného miesta.
  • Date-dátum, kedy bol popis pracovného miesta napísaný alebo zverejnený.
  • Hlavné povinnosti – hlavné funkcie vrátane spôsobu, akým by ich mal manažér prezentovať, a frekvencie, s akou sa úlohy vykonávajú. Úlohy musia byť súčasťou pracovnej funkcie a musia byť skutočne nevyhnutné alebo požadované na splnenie tejto pozície.
  • Kompetencie – znalosti, zručnosti a schopnosti.
  • Podávanie správ – priame správy, ak sú potrebné, a úroveň dohľadu.
  • Predpokladaný čas práce – plný alebo čiastočný úväzok, typický pracovný čas, dni v týždni a či sa očakávajú nadčasy.
  • Cestovanie – frekvencia očakávaných ciest v rámci tejto úlohy, kde sa cesty objavia, napríklad miestne alebo v konkrétnych mestách alebo krajinách, a či sa cesty môžu uskutočniť cez noc.
  • Povinné vzdelanie a skúsenosti – vzdelanie a odborné znalosti založené na potrebách, ktoré súvisia s pracovným miestom a sú v súlade s požiadavkami spoločnosti.
  • Ďalšie povinnosti-odmietnutie zodpovednosti.

Opis práce by nemal byť veľmi dlhý. Mal by obsahovať všetky potrebné informácie a byť presný, ale vyčerpávajúci. Preto sa riaďte mojimi radami.

Tipy pre opis pracovnej pozície PR manažéra

Upravte správne názov pracovnej pozície

Ak chcete vyniknúť opisom titulov ako „PR ninja“ alebo „guru komunikácie“, pravdepodobne odradíte kandidátov práve týmto jazykom. Prehnané frázy ako „mimo rebríčkov“, „svetová trieda“, „najlepší z najlepších“, „rockové hviezdy“ majú tendenciu odradiť kandidátov od podania žiadosti.

Kreativita môže pomôcť vášmu názvu pracovnej pozície, aby si vás všimli, ale nebuďte v popise príliš originálni, aby ste neprišli o kandidátov, ktorí hľadajú rovnakú prácu pod iným názvom. Majte na pamäti, že obsah by mal byť jasný a zrozumiteľný.

Typy pracovných názvov PR.
Typy Pracovných názvov

Typy názvov pracovných miest

  • Názov pracovnej pozície môže opisovať povinnosti, ktoré sú spojené s touto pozíciou („vedúci“, „manažér“, „riaditeľ“, „šéf“, „nadriadený“)
  • Názvy pracovných pozícií odrážajú to, čo daná osoba v práci robí  (napr. „kuchár“, „účtovník“, „hospodárka“, „špecialista na sociálne médiá“, „programátor“, „koordinátor služieb pre hostí“, „mechanik“ atď.
  • Názvy pracovných pozícií odhaľujú úroveň práce aj pracovné povinnosti („hlavný kuchár“, „hlavný účtovník“, „elektrotechnický dozor“, „marketingový manažér“ atď.)

Začnite krátkym, pútavým prehľadom spoločnosti

Pre túto pozíciu je veľmi dôležitá informovanosť, skutočný záujem a možno aj skúsenosti v danom odvetví. Preto napíšte opis v rozsahu jednej až štyroch viet o spoločnosti, jej poslaní, krátky prehľad hlavných funkcií pracovného miesta a ako prispieva k väčším cieľom spoločnosti.

Vyhnite sa superlatívom alebo extrémnym modifikátorom

Mali by ste sa vyhnúť používaniu jazyka, ktorý sa zameriava na úzky súbor schopností, napríklad „perfekcionisti“ alebo tí, ktorí „večne majstrujú“. Opäť riskujete, že obídete vysokokvalifikované talenty, ktoré by mohli na danej pozícii vyniknúť aj bez týchto vlastností alebo ktoré sa s týmto opisom nestotožňujú.

Ciele a povinnosti PR manažéra

Pozícia manažéra pre vzťahy s verejnosťou je stredne náročná manažérska práca pre osobu s 2 až 5 rokmi skúseností v odbore. Manažéri pre styk s verejnosťou vytvárajú a udržiavajú želaný verejný profil a dobré meno svojej spoločnosti alebo klienta prostredníctvom komunikácie o aktivitách a úspechoch.

Odborníci na vzťahy s verejnosťou sú zodpovední za zodpovedanie otázok médií a predkladanie článkov novinárom, prípravu mediálnych balíkov a organizáciu podujatí a tlačových konferencií. Okrem písania tlačových správ píšu prejavy vedúcich predstaviteľov spoločnosti, spolupracujú s marketingovým špecialistom, pomáhajú pri tvorbe komunikačných materiálov a pripravujú články do firemných bulletinov. Manažéri pre vzťahy s verejnosťou robia aj všetko pre to, aby čelili negatívnej publicite a riadili krízovú a núdzovú komunikáciu.

Odborník na vzťahy s verejnosťou bude úzko spolupracovať s výkonným tímom pri realizácii aktivít v oblasti vzťahov s verejnosťou, pričom bude zastrešovať inovatívne PR kampane s cieľom zlepšiť povedomie o značke a pozitívne ovplyvniť dojem verejnosti. Zodpovedá tiež za vytváranie a udržiavanie silných vzťahov s médiami, tvorbu kľúčových posolstiev a sledovanie pokroku a metrík kampaní.

V popise je vhodné vysvetliť aj to, ako táto práca a PR aktivity ovplyvnia obchodné ciele, potenciál postupu a ako k tomu môžu prispieť úspechy PR manažéra.

Povinnosti PR manažéra:

  • Plánovať, realizovať a riadiť programy vzťahov s verejnosťou
  • Plánovať a rozpočtovať PR aktivity, programy, podujatia a iniciatívy
  • Pomáhať pri tvorbe a kontrole propagačných a marketingových materiálov
  • Vytvárať a revidovať online obsah v mediálnych inzerátoch a oznámeniach a mediálnych súboroch
  • Často dohliada na firemný imidž a zabezpečuje jeho súlad so stratégiou a poslaním značky
  • Kontrolovať a spravovať obsah napísaný pre webové stránky a účty sociálnych médií
  • Vypracovať a implementovať zásady a postupy PR
  • Stanoviť kľúčové ukazovatele výkonnosti pre oddelenie PR
  • Merať a poskytovať správy o každej PR kampani
  • Udržiavať dobré dlhodobé vzťahy so všetkými relevantnými zainteresovanými stranami, ako je miestna samospráva, vplyvné osoby, ľudia z médií, politici atď.
  • Vyhľadávať, prijímať, zapracovávať a školiť nových členov tímu pre vzťahy s verejnosťou
  • Písať a prezentovať príbehy o značke v rôznych médiách s cieľom podporiť prítomnosť spoločnosti a zlepšiť angažovanosť
  • Vypracujte stratégiu vzťahov s verejnosťou spolu s cieľmi a rozpočtom
  • Vytvárať, upravovať a aktualizovať propagačné materiály, ako sú letáky, prospekty, brožúry atď.
  • Vyhľadávať príležitosti na sponzorstvo a propagáciu
  • Pripravte pravidelnú správu s kľúčovými ukazovateľmi výkonnosti, výdavkami, odporúčaniami a trendmi pre vedenie spoločnosti

Vzdelanie/stupne vzdelania pre manažéra pre styk s verejnosťou

Efektívny manažér pre vzťahy s verejnosťou sa pri plánovaní a plnení cieľov spolieha na skúsenosti a svoje vzdelanie (častejšie celoživotné sebavzdelávanie).

Zručnosti a požiadavky na PR manažéra:

  • Mať bakalárske vzdelanie v odbore Public Relations, žurnalistika, komunikácia alebo marketing so zameraním na PR alebo reklamu, anglický jazyk.
  • Musí byť sebavedomý komunikátor a prezentátor
  • Musí mať vynikajúce verbálne a písomné komunikačné schopnosti
  • Musí mať vynikajúce organizačné a plánovacie schopnosti
  • Musí plne chápať potreby médií a vzťahy s nimi
  • Byť iniciatívny, spoľahlivý, zodpovedný a presný so zmyslom pre detail
  • Vyznačovať sa schopnosťou zachovávať dôvernosť informácií
  • Taktická znalosť všetkých základných platforiem sociálnych médií
  • Schopnosť pracovať s náročnými úlohami, často dlhé hodiny
  • Široká miera kreativity a voľnosti
  • Samostatnosť s pozitívnym a profesionálnym prístupom k povinnostiam
  • Preukázateľné výsledky úspešných PR kampaní

Zodpovednosť za rast a rozvoj

Nevypisujte len zoznam nudných každodenných úloh, vyhnite sa dlhému zoznamu zodpovednosti alebo kvalifikácie v podobe odrážok. Každý uchádzač by mal poznať svoje perspektívy v spoločnosti a svoju profesionálnu kariéru. Preto vrátane možných úloh na povýšenie.

Doplňte do popisu práce PR manažéra odmietnutie zodpovednosti

Je dobré pridať odsek, v ktorom sa uvádza, že opis práce nie je navrhnutý tak, aby pokrýval alebo obsahoval vyčerpávajúci zoznam všetkých činností, povinností alebo zodpovedností, ktoré sa vyžadujú od PR manažéra. Povinnosti a zodpovednosti v oblasti PR sa môžu kedykoľvek zmeniť alebo sa môžu objaviť nové, a to s upozornením alebo bez neho.

Čo môžete očakávať od organizácie

V tejto časti opíšte, čo ponúkate uchádzačovi. Zahrňte netriviálne úlohy na odborný rast, bezplatné odborné kurzy, bonusy, členstvo v posilňovni a iné atraktívne a užitočné veci.

Pridanie podpisových riadkov

Podpisy sú dôležitým prvkom popisu práce. Ukazujú, že opis pracovného miesta bol schválený a že zamestnanec rozumie požiadavkám a základným povinnostiam pracovnej pozície.

Premýšľajte dvakrát

Vytvorenie novej pozície alebo prijatie nového človeka je citlivý krok a nová položka v rozpočte. Premyslite si ciele, ktoré by mal PR manažér plniť, a uistite sa, že naozaj potrebujete interného odborníka na PR. V ostatných prípadoch zvážte služby platformy PRNEWS.IO.

PRNEWS.IO je finančne nenáročný nástroj na tvorbu obsahu, vyhľadávanie a oslovovanie relevantných novinárov, distribúciu vášho obsahu. PRNEWS.IO má dlhoročné skúsenosti s copywritingom a žurnalistikou pri tvorbe pútavých článkov, reklamných príspevkov a profesionálnych tlačových správ. Tvorba a distribúcia obsahu je ich záležitosťou a robia to efektívne. Zaručujú, že váš obsah napíšu, skontrolujú, schvália a odošlú do dvoch dní.

pr manager vs. prnews.io

Záverečné slová: Náplň práce PR manažéra

Výše uvedený opis práce môže byť užitočným prvým krokom, keď príde čas nájsť tohto dôležitého nového zamestnanca. Nezabudnite, že existuje mnoho ďalších podobných pozícií v oblasti PR, ako napríklad Junior PR manažér, Manažér externej komunikácie, Manažér pre vzťahy s verejnosťou, Manažér pre vzťahy s verejnosťou, Manažér pre vzťahy s verejnosťou atď. Ak teda chcete ďalšie popisy pracovných pozícií alebo nový článok o pozíciách v oblasti PR, dajte mi vedieť v komentároch nižšie.

Prečítajte si viac:

Najnovšie z Blog